Ścieżka

Wystawa „Rudniczanie wyznania mojżeszowego” - 19.01.2020W dniu 19 stycznia w Centrum Wikliniarstwa w Rudniku nad Sanem odbyło się otwarcie zorganizowanej przez Fundację wystawy „Rudniczanie wyznania mojżeszowego”. Uroczystości w Rudniku zainaugurowały XII Międzynarodowy Dzień Obchodów Pamięci o Ofiarach Holocaustu na Podkarpaciu.

Ceremonię otwarcia poprzedziło upamiętnienie przez organizatorów i gości zamordowanej przez Niemców rodziny Glazerów na rudnickim cmentarzu parafialnym. Na grobie Glazerów złożono kwiaty, zapalono znicze i odmówiono modlitwę, którą prowadził proboszcz rudnickiej parafii ks. Stanisław Czachor. Kadisz za zmarłych odmówił Boris Dovino Shechter.

Po uroczystości upamiętnienia rodziny Glazerów, goście przeszli do Miejskiego Domu Kultury, gdzie odbył się koncert piosenki żydowskiej przygotowany przez Fundację we współpracy z Miejskim Ośrodkiem Kultury i Publiczną Szkołą Podstawową nr 1 im. Jana Pawła II w Rudniku nad Sanem. Licznie zgromadzonej publiczności zaprezentowali się: Ewa Siembida (wokal), Tomasz Jachym (piano) i Piotr Ogorzelec (skrzypce) oraz dzieci ze Szkoły Podstawowej nr 1. Koncert okazał się być wielkim sukcesem, czego dowodem są liczne podziękowania oraz relacje telewizyjne i prasowe. Całość koncertu prowadzonego w języku polskim i angielskim można obejrzeć klikając na poniższy link: 

 

https://tvmstalowawola.pl/koncert-piosenki-zydowskiej/

 

zaś zdjęcia z koncertu są prezentowane na niniejszej stronie fundacji.

 

W otwarciu wystawy oprócz organizatorów i zaproszonych gości uczestniczyli przybyli z zagranicy potomkowie Rudniczan wyznania mojżeszowego: Perets Zucker z Izraela z żoną i siostrą, Boris Dovino Shechter z Monte Carlo, a także dr Laura Nemeyer z USA.

Na wystawie Fundacja prezentuje 66 zdjęć żydowskich mieszkańców Rudnika nad Sanem, którzy żyli w miasteczku przed II wojną światową. Zdjęcia w większości pochodzą z atelier Stanisławy Skoczylasówny, a w części zostały przekazane przez potomków rodzin żydowskich i mieszkańców Rudnika. Pokazywane są również dokumenty i przedmioty rytualne i codziennego użytku, a nawet mebel – witryna będąca pamiątką po Cyrli Lipiner.

Fundacja serdecznie dziękuje dyrektor Miejskiego Ośrodka Kultury Annie Straub, pracownikom Ośrodka Anecie Jakubowskiej, Agacie Soroce i Waldemarowi Łojkowi, dyrektor Publicznej Szkoły Podstawowej nr 1 im. Jana Pawła II Lucynie Pizun i nauczycielom Kazimierze Siara, Katarzynie Michalskiej, Agnieszce Banaś oraz Włodzimierzowi Skoczylasowi, Joannie Chowaniec, Andrzejowi Olakowi, Anieli Siembidzie, Pawłowi Sekulskiemu, Arkadiuszowi Urbanowi, Wiktorii Serafin, Marii Karaś i pani Jusięgowej za pomoc w przygotowaniu wystawy. Wystawa i ceremonia otwarcia zostały sfinansowane z prywatnych środków Fundacji.

Wystawę można oglądać w Centrum Wikliniarstwa przy ulicy Mickiewicza do 29 marca.

Wystawa „Rudniczanie wyznania mojżeszowego” - 19.01.2020

Relacje medialne z wystawy można przeczytać i obejrzeć klikając na poniższe linki:

 

Relacje w TVP Rzeszów:

 

https://rzeszow.tvp.pl/46312457/22012020 (od 25 sekundy)

 

https://pl-pl.facebook.com/tvp.rzeszow/videos/3537487879655532/ (wywiad z organizatorami)

 

https://rzeszow.tvp.pl/46265280/rozpoczely-sie-obchody-miedzynarodowego-dnia-pamieci-o-ofiarach-holocaustu

 

http://www.tvp.pl/regiony-tvp/regiony/rzeszow/aktualnosci/spoleczne/rozpoczely-sie-obchody-miedzynarodowego-dnia-pamieci-o-ofiarach-holocaustu/46265280

 

https://rzeszow.tvp.pl/46278451/20012020-1730 (od 10 minuty 20 sekundy, wywiad z Borisem Dovino Shechterem)

 

Relacja w Radiu Rzeszów:

 

https://www.radio.rzeszow.pl/wiadomosci/kultura#ajx/wiadomosci/28433/o-rudniczanach-wyznania-mojzeszowego

 

Relacja w Telewizji Miejskiej Stalowa Wola:

 

https://tvmstalowawola.pl/rudnik-nad-sanem-uczcil-ofiary-holokaustu/

 

Galerie zdjęć:

 

https://mokrudnik.pl/obchody-miedzynarodowego-dnia-pamieci-o-ofiarach-holocaustu-na-podkarpaciu/

 

https://mokrudnik.pl/uczniowie-publicznej-szkoly-nr-3-w-rudniku-nad-sanem-w-centrum-wikliniarstwa/

 

https://mokrudnik.pl/uczniowie-publicznej-szkoly-podstawowej-nr-1-im-jana-pawla-ii-w-rudniku-nad-sanem/

 

http://rudniknadsanem.pl/Wiesci.htm (relacje z 19 i 21 stycznia oraz 16 lutego)

 

Relacje prasowe:

 

https://www.biznesistyl.pl/kultura/oblicza-kultury/9121_niczanie-wyznania-mojzeszowego-do-konca-marca-w-rudniku-nad-sanem.html

 

https://sandomierz.gosc.pl/doc/6145238.Swiat-ktorego-juz-nie-ma

                                                                                      

Zapowiadane są kolejne relacje medialne.